grawerowanie plexi

Na czym polega i do czego stosuje się grawerowanie laserowe?

Grawerowanie to technika zdobienia wyrobów, która polega na tworzeniu liter i wzorów w metalu, plexi, drewnie, kamieniu, tworzywach sztucznych i innych. Nazywane jest także rytowaniem – pozwala na nadanie przedmiotom spersonalizowanego charakteru. Dawniej grawerzy do wykonywania swojej pracy używali ostrych, stalowych narzędzi, które metodą skrawania pozwalały na wykonywanie rzeźbień w materiale. Wraz z rozwojem techniki, grawerowanie poddano procesowi automatyzacji i obecnie najczęściej spotykaną metodą jest rytowanie za pomocą lasera. Na czym polega grawerowanie laserowe oraz gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Na czym polega grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe to technika, która gwarantuje dużą precyzję i szybkość wykonania zadania. Technologia ta polega na skupieniu w wiązce cząsteczek światła i nagrzaniu obrabianego tworzywa tak mocno, że jego część np. zmienia swój kolor lub zostaje odparowana. Dzięki temu w zależności od czasu nagrzewania, z powierzchni usunięta zostaje odpowiednio gruba warstwa materiału. W ten sposób powstają trwałe i odporne na ścieranie litery, symbole czy obrazy. Laser jest bardzo dokładny i doskonale radzi sobie podczas grawerowania nawet bardzo małych elementów. Dzięki sterowaniu przy pomocy komputera, można zaprogramować laser tak, aby wykonywał obróbkę seryjnie. Urządzenia do grawerowania laserowego nie zużywają się, przez co każdy grawer jest identyczny. Lasery, które możemy wykorzystać w celu grawerowania możemy podzielić na dwa typy: YAG oraz CO2.

Laser YAG to narzędzie o dużej mocy, które wykorzystuje się do grawerowania np. metali i plastików.

Laser CO2 jest także nazywany laserem “miękkim”. Przy jego pomocy możemy obrabiać pozostałe materiały, które są łatwe w obróbce.

Zastosowanie grawerowania laserowego

Rytowanie laserem swoje zastosowanie znajduje w wielu branżach – przede wszystkim w branży reklamowej, gdzie wykorzystywane jest do grawerowania napisów lub znaków, takich jak np. nazwa bądź logo firmy na gadżetach reklamowych. Wykorzystuje się je także przy tworzeniu eleganckich ekspozytorów reklamowych. Grawerowane są również napisy na wykonanych z laminatu tabliczkach informacyjnych lub tabliczkach na puchary.

Technologia ta jest wykorzystywana także przez jubilerów. Dzięki grawerowaniu przy użyciu lasera wykonywane są nadające indywidualny charakter trwałe napisy na pierścionkach, obrączkach, zegarkach oraz innej biżuterii złotej czy srebrnej.

Za pomocą lasera tworzy się także różnego rodzaju ozdoby i akcesoria dekoracyjne. Grawerowanie laserowe jest szeroko stosowane przy produkcji dekoracji z akrylu, drewna, szkła, papieru, tkanin, metalu czy tworzyw sztucznych.

Grawer laserowy dla marki Danone
grawer na drewnie dla jednego z naszych partnerów

Proces grawerowania laserowego jest szybki, wydajny, a gotowy element wykonany z dużą dokładnością, dlatego jest szeroko stosowany w przemyśle do znakowania i etykietowania produktów. Grawerowane są tabliczki znamionowe, symbole na narzędziach, numery seryjne itp.

Podsumowanie

Grawerowanie laserowe to najbardziej zaawansowany sposób wykonywania jednej z najstarszych technik zdobienia wyrobów. Maszyny do obróbki materiału laserem pozwalają nam obrabiać całą gamę różnych materiałów – od papieru, tkanin i plexi, aż po metale oraz kamienie szlachetne. Grawerowanie laserowe wykorzystywane jest w praktycznie każdej branży – od reklamowej, przez inżynierię mechaniczną i rzemiosło, aż po sztukę i branżę mody.

Tags: No tags