Szkło akrylowe to zazwyczaj przezroczyste tworzywo sztuczne, w skład którego wchodzi głównie PMMA poli(metakrylan metylu). PMMA to tylko jedna z nazw, jaką określa się ten materiał. Szkło akrylowe współcześnie określa się często też jako pleksi. To niezwykle praktyczne szkło organiczne ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Cechy materiału sprawiają, że obróbka szkła akrylowego jest stosunkowo łatwa. Pleksi poddaje się szeregowi różnorodnych procesów obróbki. Posiada ono wiele pożądanych cech, takich jak wysoka przezroczystość, łatwość w utrzymaniu czystości, czy nawet wysoka odporność na światło ultrafioletowe. Jest ono także lżejsze od szkła, nie tłucze się i jest odporne mechanicznie. Obróbka szkła akrylowego może odbywać się na kilka sposobów. Do najpopularniejszych rodzajów obróbki pleksi należą wycinanie kształtów, grawerowanie, frezowanie oraz gięcie. Firma Brosso oferuje wszystkie te usługi obróbki szkła akrylowego.
Łatwość obróbki pleksi
Dzięki temu, że szkło akrylowe ma właściwości termoplastyczne, to możliwa jest jego obróbka poprzez zginanie. Oczywiście wszystko zależy tutaj od grubości pleksi. Można spotkać kilkunastocentymetrowe płyty PMMA, ale to te o grubości kilku milimetrów są najczęściej wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i gospodarstwach domowych. Materiał ten chętnie wykorzystywany jest do produkcji zestawów ekspozycyjnych do sklepów. Nasze precyzyjne gięcie pleksi pozwala uzyskać bardzo równe krawędzie. Giętarki do pleksi to bardzo częsty towarzysz maszyn do cięcia laserowego. Specjalistyczne giętarki posiadają odpowiednią listwę grzejną, odpowiadającą za nagrzanie miejsca zgięcia. Istnieją także maszyny o większej efektywności, które podgrzewają materiał z obu stron na raz. Grubsza płyta także nie stanowi problemu dla giętarki, ponieważ za jej pomocą można uplastycznić materiał o grubości nawet kilkunastu milimetrów.
Cięcie laserem szkła akrylowego
Cięcie pleksi to bez wątpienia najpopularniejszy sposób na obróbkę szkła akrylowego. Czym ciąć plexi? Można to robić na kilka sposobów. Można spotkać cięcie za pomocą piły tarczowej, piły taśmowej, za pomocą frezarki lub przy pomocy rozgrzanego noża. My jednak używamy do tego celu lasera CO2, który potrafi przeciąć nawet bardzo grube płyty. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem jest laser CO2, który pozwala nam uzyskać łagodną krawędź, dzięki temu, że przecinana płyta pleksi w miejscu cięcia po prostu odparowuje. Przed przystąpieniem do cięcia, trzeba dokładnie obejrzeć materiał, czy nie uległ wcześniejszemu uszkodzeniu i czy nie zawiera żadnych rys na swojej powierzchni. Cięcie laserem pozwala na:
- uzyskanie świetnej jakości krawędzi,
- wierne odwzorowanie kształtów,
- zmniejszenie ilości odpadów.
Bez cienia wątpliwości cięcie laserem szkła akrylowego jest najprecyzyjniejszą metodą cięcia. Niestety profesjonalne lasery kosztują bardzo dużo. Wychodząc temu naprzeciw, oferujemy kompleksowe cięcie laserem CO2.
Ta metoda obróbki szkła akrylowego pozwala na bardzo proste tworzenie prototypów, ponieważ zaawansowane projekty można stworzyć w darmowych i lekkich programach do edycji grafiki wektorowej. Do prostopadłego cięcia szkła akrylowego na ogół wystarczy laser. Problem może pojawić się kiedy chcielibyśmy ciąć pod określonym kątem np. 45°. W takim przypadku powinniśmy użyć frezarki. Precyzja cięcia powoduje, że ta metoda na dobre zagościła przy produkcji materiałów reklamowych z tworzyw sztucznych.
Obróbka skrawaniem pleksi
Frezowanie szkła akrylowego jest kolejnym sposobem na ciekawe wykorzystanie tego materiału. Skrawanie pozwala na usunięcie zbędnego materiału z powierzchni płyty, tak aby uzyskać pożądany trójwymiarowy kształt. Do skrawania wykorzystujemy frezarki CNC, dzięki którym możemy uzyskać założone wcześniej kształty. Obecnie frezarki potrafią wyciąć dowolnie skomplikowany kształt. Nowoczesne obrabiarki CNC są w pełni zautomatyzowane i sterowane za pomocą specjalistycznego kodu. Obróbka szkła akrylowego skrawaniem umożliwia wysoką powtarzalność procesu, czyli pozwala uzyskać wręcz identyczne kopie nawet w bardzo grubych płytach z pleksi. Te maszyny zmniejszają nakład pracy i jednocześnie pozwalają uzyskać produkt o bardzo dobrej jakości. Samo cięcie możliwe jest dzięki wykorzystaniu odpowiednich frezów, które wyglądem przypominają wiertła. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich parametrów skrawania, tak aby podczas obrabiania nie zakleić frezu, ponieważ akryl łatwo może ulec stopieniu. Krawędzie wyciętego elementu ze szkła akrylowego są matowe oraz prostopadłe. Krawędzie w takiej formie można później przykleić nawet do innych elementów.
Grawerowanie szkła akrylowego
Grawerunki wykonane za pomocą lasera w szkle akrylowym prezentują się po prostu doskonale poprzez swój estetyczny wygląd. Miejsca kontaktu z laserem są zmatowione na biały kolor. Pleksi pochłania pewien zakres fal elektromagnetycznych, co sprawia, że pod wpływem lasera przejmuje całą energię, dzięki czemu możliwe jest grawerowanie nawet laserem o małej mocy. Grawerowanie jest procesem stosunkowo szybkim. Kształt grawerowany jest zazwyczaj z tyłu przedmiotu, więc konieczne jest wykonanie odbicia lustrzanego przed właściwym procesem grawerowania. Grawerowanie jest bardzo popularną metodą personalizowania przedmiotów ze względu na uniwersalność lasera.
Czym różni się grawerowanie od frezowania?
Przede wszystkim grawerowania pleksi odbywa się za pomocą lasera, który powoduje odparowanie obrabianego materiału. Prawidłowa obróbka szkła akrylowego poprzez grawerowanie wymaga dobrania odpowiedniej mocy lasera oraz prędkości poruszania się głowicy. Głębokość grawerunku zależy od mocy lasera oraz czasu ekspozycji. Frezowania natomiast polega ma bezpośrednim kontakcie narzędzia (frezu frezarki) z obrabianym materiałem. Towarzyszą temu procesowi wszechobecne wiórki ze szkła akrylowego, które zazwyczaj są zdmuchiwane przez strumień powietrza.
Zastosowanie szkła akrylowego
Wszelkie zalety tego materiału nie umknęły uwadze przemysłu. Dzięki odpowiedniej obróbce specjalistycznymi narzędziami szkło akrylowe można wykorzystać jako materiał do budowy wszelkich osłon zabezpieczających do urządzeń, jako szyldy reklamowe i bariery dźwiękoszczelne, szyby ochronne, antyramy oraz wiele innych przedmiotów, których nie sposób wymienić.
Zaufaj nam
Specjalizujemy się w obróbce pleksi. Z tego materiału wykonujemy produkty POS oraz przedmioty dekoracyjne. Za pomocą specjalistycznych narzędzi jesteśmy w stanie realizować nawet skomplikowane projekty. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Jeśli potrzebujesz informacji jak najlepiej wykorzystać szkło akrylowe do swojego projektu, skontaktuj się koniecznie z naszym Biurem Obsługi Klienta +48 12 657 75 44.