Stand z plexi i lustra cięty laserowo dla marki ArtDeco

Materiały POS

Czym są materiały POS? Rodzaje i zalety

Laikowi zwrot produkty POS mówi niewiele. Czym zatem są materiały POS i dlaczego mają tak duże znaczenie w marketingu, dowiesz się z naszego artykułu.

Materiały POS (skrót od angielskiego Point of Sale) należą do jednych z najpopularniejszych nośników reklamy typu BTL (ang. Below The Line), czyli takich, które są wykorzystywane poza środkami masowego przekazu. Materiały POS w branży oznaczane są również skrótem POSM (ang. Point Of Sale Marketing), a np. w USA skrótem POP (ang. Point Of Purchase). POS to wszelkiego rodzaju materiały i meble reklamowe, które stosowane są w miejscu sprzedaży danego produktu lub usługi i bardzo często mają bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe klientów, wywołanych pod wpływem impulsu. Użycie materiałów POS ma ogromne znaczenie przy wyróżnieniu danego produktu lub marki i przyciągnięcie uwagi konsumentów. Ciekawostką niech będzie fakt, iż takie formy wspierające sprzedaż znane są od czasów starożytnych.

Rodzaje materiałów POS

Podstawowy podział produktów reklamowych tego typu opiera się na materiale, z którego są one wykonane. POS podzielić na możemy na twarde oraz miękkie.

Materiały POS twarde

Do takich materiałów zaliczane są wszelkiego rodzaju artykuły i meble reklamowe wykonane z drewna, metalu czy tworzyw sztucznych, np.:

Materiały POS miękkie

Miękkimi materiałami nazywamy wszystkie mniej trwałe artykuły, które zazwyczaj wykonane są z papieru, tektury czy kartonu. Najpopularniejsze przykłady materiałów reklamowych tego typu to:

 • różnego rodzaju ulotki,
 • plakaty,
 • broszury i inne.

Podział ze względu na przeznaczenie

Materiały POS podzielić możemy także na podstawie miejsca, gdzie mają być używane, czyli ze względu na na umiejscowienie w przestrzeni handlowej.

POS materiały przeznaczone na ladę:

 • dyspensery (counter card) – stojaki do ulotek lub katalogów i innych materiałów o charakterze reklamowym. Zazwyczaj wykonane są z przezroczystego tworzywa sztucznego i przybiera postać kieszeni;
 • standy- stojaki ladowe lub makieta;
 • bilonownice – wykonane z tworzywa sztucznego lub szkła podkładki, na którą wydawana jest reszta. Wewnątrz bilonownicy umieszcza się materiały promocyjne.

Materiały POS na sufit:

 • hangery – wiszące materiały (plakat, plansza) z logo firmy bądź reklamą produktu;
 • flagietki – niewielkich rozmiarów flagi, które zawieszone są pod sufitem. Wykorzystywane są wewnątrz lokali, a także na zewnątrz.

Materiały POS na półki:

 • wobbler – materiał reklamowy, który jest wystający i ruchomy dzięki montażowi na elastycznym plastiku bądź sprężynie. Reklama ta wykonywana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, a dzięki niewielkiej wadze, mocowana do półki jest przy użyciu taśmy samoprzylepnej;
 • shelf stopery – produkty mocowane na półkach prostopadle do towaru, aby były one widoczny z dużej odległości;
 • linery – umieszczone na półkach mebli reklamowych listwy, na których znajdują się informacje dotyczące produktów;
 • toppery – bardzo dobrze widoczne z oddali nośniki reklamy, które pełnią rolę zwieńczenia mebli reklamowych i mają za zadanie zwrócić uwagę konsumentów na produkty, które się nich znajdują.

Materiały POS na podłogę:

 • display – stojaki, regały lub inne meble reklamowe, które służą do prezentacji produktów lub materiałów reklamowych. Wykonywane są z różnego rodzaju materiałów i mogą przybierać wiele postaci;
 • roll-up – zwinięty w kasetę materiał reklamowy, który można w łatwy sposób rozwinąć. Reklamy tego typu charakteryzują się dużą powierzchnią po rozłożeniu;
 • potykacze (tablice stojące, koziołki) – stojaki składające się z dwóch płyt, które są ze sobą połączone górą krawędzią. Występują w postaci ram, w których można umieścić np. plakaty, bądź w postaci tablicy kredowej;
 • kosze zasypowe – są to pojemniki zawierające nadruki, w których umieszcza się większą ilość luźnych artykułów. Zazwyczaj są one wykonane ze sztywnej tektury falistej;
 • naklejki podłogowe – wykonane z odpornej folii antypoślizgowej naklejki, stosowane najczęściej w okolicach wejścia do lokalu;
 • infokioski – interaktywne POSM, które spełniają funkcję informacyjną. Składają się z komputera i ekranu dotykowego, mogą służyć np. do ustalenia, w której części sklepu znajduje się dany produkt lub do zamówienia posiłku w restauracji.

Materiały reklamowe POSM:

 • naklejki na meble reklamowe;
 • ulotki – jedno lub dwustronne druki lub rozkładane broszurki;
 • katalogi – materiały POS w formie wielostronicowej książeczki;
 • plakaty – grupa materiałów w różnym formacie, które pełnią funkcje informacyjne oraz marketingowe; Umieszczane są na ścianach, w antyramach, w potykaczach czy na tablicach informacyjnych;
 • tombstony – bryły wykonane z tworzywa sztucznego, reklama umieszczona w ich wnętrzu;
 • lightboxy – reklamy podświetlane.

POS materiały – zalety i wady

Używanie materiałów POS niesie ze sobą wiele zalet przede wszystkim zwiększeniu sprzedaży produktów, a także, mnogość rozwiązań, czy możliwość dopasowania ich rodzaju do naszego budżetu. Ta forma promocji przyciąga uwagę klienta detalicznego zarówno w sklepach wielkopowierzchniowych jak i w przypadku działalności na małej przestrzeni. Użycie takich materiałów z pewnością przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności i podkreśleniu charakteru marki. Ponad 70% decyzji zakupowych zostaje podejmowanych w miejscu sprzedaży – odpowiedni dobór mebli reklamowych i innych materiałów może pozytywnie wpłynąć na nasze wyniki sprzedaży, obojętnie czy chodzi o konkretny produkt, czy część kampanii. Dla przykładu ekspozytory reklamowe wykonane w stylu drewnopodobnym mogą sprawić, że zauważymy wzrost sprzedaży naszych produktów pochodzenia naturalnego, które w nich umieścimy.

Oczywiście, materiały POS mają także swoje minusy. Przede wszystkim jest to mała wytrzymałość, ze względu na wykorzystanie materiałów, takich jak papier, tektura czy szkło w produkcji wielu z nich. Oprócz tego nieumiejętne ich zastosowanie lub użycie w nadmiarze może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Tags: No tags